Det har snart gått ett helt år sedan Firaxis slog in på en djärv ny väg för Civilization-serien med den sjunde numrerade delen. Ages-systemet, möjligheten att byta Civilization vid varje åldersskifte, Legacy Paths och annat togs emot ganska blandat av spelarna, till den grad att många helt enkelt inte ville använda dessa mekaniker.
Istället för att kura ihop sig och stoppa huvudet i sanden har Firaxis lyssnat på sitt community, och i sitt ettårsfirande beskriver utvecklaren hur saker ska förändras i den enorma Test of Time Update.
I Test of Time ska du kunna starta spelet som vilken Civilization som helst. Du behöver välja en separat ledare, men du kan ta med dig samma Civilization genom hela spelet. Det här beslutet påverkar spelet övergripande, så AI:n kan inte bara vara stark i varje Age genom att byta Civilization. I praktiken får du en Age där din Civilization är som starkast, men under de andra åldrarna ska du ändå kunna utveckla ditt imperium genom nya Civic Trees och Syncretism, en ny mekanik som låter dig ta över unika enheter, infrastrukturer och mer från andra Civilizationer när de är på toppen av sin makt. Det innebär att även om du inte är lika stark utanför din Apex Age, kan du ändå hänga med i utvecklingen.
Segervillkoren ändras också rejält så du ska känna dig mindre instängd i vilka val du gjort, och så du kan vinna extremt snabbt om du vill, med ett avslutat parti redan vid början av Exploration Age. Dessa förändringar kompletteras av en total omarbetning av Legacy Paths, som inte längre kommer binda dig till bara ett eller två alternativ för ditt imperium.
Test of Time Update släpps till Civilization VII under våren.

Firaxis lyssnar trevligt nog på sitt community.