Éric Chelle, huvudtränare för Nigeria, som nyligen tog en tredjeplats vid Afrikanska mästerskapet, har delat med sig av sina ambitioner att bli Real Madrids första afrikanska tränare. I en intervju med RMC Sport sade den 48-årige tränaren, född i Elfenbenskusten av franska och maliska föräldrar: "Min dröm är att bli den första afrikanska tränaren som leder Real Madrid".
Chelle har alla tre nationaliteter, men som AS påpekade skulle han inte vara den första afrikanskfödda tränaren i Frankrike, eftersom Carlos Queiroz, som tog över Real Madrid mellan 2003 och 2004 och senast varit tränare för länder som Portugal, Iran, Colombia, Egypten, Iran, Qatar och nuvarande Oman, föddes i Angoche. i portugisiska Moçambique.
Chelle, som spelade som mittback i franska lag som Valenciennes, Lens och Istres, och sedan blev tränare för de franska klubbarna FC Martigues och Boulogne, var också huvudtränare för Mali. Han blev viral under AFCON när han klagade på att en rivaliserande assisterande tränare gjorde "voodoo" på hans spelare.
Han tog över rollen som Nigerias huvudtränare i januari 2025, och efter den senaste tredjeplatsen vid AFCON, där han besegrade Egypten på straffar, vann han även den tredje upplagan av Unity Cup, en turnering mellan nationer med stor demografi i London, som Jamaica, Ghana samt Trinidad och Tobago.