Skip to main content
Nyheter

UEFA fattar ett drastiskt beslut med Prestianni medan utredningen fortsätter: Benfica kommer att överklaga

UEFA stänger av Gianluca Prestianni till en match på grund av hans påstådda förolämpning mot Vinícius, men utredningen fortsätter och han riskerar en mycket större sanktion.
Javier Escribano Editor Spain 23 februari 2026

Två dagar före Champions League-matchen mellan Real Madrid och Benfica på Santiago Bernabéu, returmötet i kvalet där Real Madrid har ett övertag från förra veckan, har UEFA utfärdat ett uttalande angående Gianluca Prestiani-fallet, efter de påstådda rasistiska förolämpningarna från Benfica-spelaren mot Madrid-spelaren. och de stänger provisoriskt av Benfica-spelaren med en match. Detta innebär att han inte får gå till Bernabéu.

Det är dock inte resolutionen, utan en provisorisk avstängning som sannolikt undviker en konfrontation mellan Prestianni och Vinícius Jr. eller andra spelare på onsdagen:

"UEFA:s kontroll-, etik- och disciplinorgan beslutade idag att provisoriskt stänga av herr Gianluca Prestianni för nästa (1) UEFA-klubbtävlingsmatch där han annars skulle vara berättigad till en prima facie-överträdelse av artikel 14 i UEFA:s disciplinära regler (DR) gällande diskriminerande beteende."

På första anblicken betyder det bokstavligen "vid första anblicken", vilket betyder att UEFA ger Vinícius fördel av tvivlet: även om det inte har bevisats att Prestianni förolämpade Vinícius, anser de att det finns tillräckligt många tecken för att tro att aggressionen faktiskt skedde, och han riskerar en mycket större sanktion (tio matcher för att ha brutit mot UEFA:s artikel 14 om diskriminerande beteende).

"Detta påverkar inte eventuella beslut som UEFA:s disciplinära organ senare kan fatta efter att den pågående utredningen avslutats och dess respektive inlämning till UEFA:s disciplinära organ", tillägger UEFA.

Benfica kommer att överklaga, men Prestianni kommer inte att gå på Madrid-matchen

Beslutet, som kraftigt minskar risken för en konfrontation vid matchen på onsdag, kommer att överklagas av Benfica. "Klubben beklagar att ha blivit fråntagen spelaren medan utredningen fortfarande pågår och kommer att överklaga UEFA:s beslut, även om den tid som krävs sannolikt inte kommer att ha någon praktisk effekt på Champions League-playoffs andra match", sade den portugisiska klubben direkt efter UEFA:s meddelande.

Uttalandet upprepade vad de sa förra veckan, inklusive användningen av namnet på den avlidne Eusébio för att försvara att klubben inte är rasistisk: "Benfica bekräftar också sitt orubbliga engagemang i kampen mot alla former av rasism och diskriminering, värderingar som är en del av dess historiska identitet och som återspeglas i dess dagliga handlingar, dess globala gemenskap, arbetet från Benfica Foundation och viktiga personer i klubbens historia, såsom Eusébio".

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.