Skip to main content
Gamereactor Nyheter Tekken 6
Nyheter

Robotar och svenskar i Tekken

De två nya karaktärerna på bild
Mikael Sundberg 19 september 2008

Nu har vi fått lite bilder på de två nya karaktärerna i Tekken 6 som avslöjades nyligen. De kommer att dyka upp i expansionen Tekken 6: Bloodline Rebellion som troligen blir det spel som konverteras till konsolformat. Apropå det har vi också fått veta att det kommer att dröja ända till sent 2009 innan spelet kommer till Playstation 3 (någon 360-version är ännu inte bekräftad).

Hur som helst, Alisa Boskonovich har visat sig vara en robot, skapad av just Dr Boskonovich som hans dotter. Lita på att hon kommer att bjuda på bisarra upptåg, bland annat genom att fälla ut vingar från ryggen och förvandla sina armar till motorsågar. Jack och Yoshimitsu fick just en rival!

Lars Alexandersson däremot är, som namnet visar, svensk ut i fingertopparna men pratar japanska och klär sig som någon sorts superhjälte. Hans stil beskrivs som dynamisk och dramatisk. Det ska helt klart bli intressant att se hur han fungerar.

Fullständig profil 1 516 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.