En avlägsen flygplats i Teruel har återigen blivit en tillfällig parkeringsplats för flygplan, då Irankriget stör den globala flygindustrin och tvingar flygbolag att omdirigera eller marka flottor.
Flygplatsen (en av Europas största lagrings- och underhållsanläggningar) förväntar sig att cirka 20 flygplan anländer, inklusive flera plan från Qatar Airways. Under COVID-19-pandemin var platsen värd för så många som 140 markbundna plan under två år.
Dess torra, saltfria klimat gör den idealisk för att bevara flygplan, och flygbolagen använder den återigen som en säker plats medan luftrumsstängningar och bränsleförsörjningsproblem försvårar verksamheten.
Som rapporterat av Reuters säger flygplatschefen Alejandro Ibrahim att företagen "reviderar sina flottor och rutter" och söker säkra platser inom Europa. Vissa dagar anländer upp till 10 bredkroppsflygplan (bland de största kommersiella jetplanen).
Till skillnad från vanliga flygplatser hanterar Teruel inte passagerartrafik, vilket gör att flygplan kan stå parkerade på landningsbanan under längre perioder. Anläggningen kan ta emot upp till 250 bredkropps- och 400 smalkroppsflygplan.
Operatörerna säger att planeringen fortfarande är osäker, med beslut som fattas vecka för vecka beroende på hur konflikten utvecklas. Även om efterfrågan på lagring skapar aktivitet, är flygplatsens kärnverksamhet fortfarande underhåll, och det beror på att flygplanen återvänder till luften.