Det har varit en segdragen juridisk följetong som pågått i nästan ett decennium, men nu har USA:s högsta domstol satt punkt. I en enhällig dom ger domstolen internetleverantören Cox Communications rätt i den uppmärksammade tvisten mot flera skivbolag - med Sony Music i spetsen.
Bakgrunden är ett infekterat mål där skivbolagen hävdat att Cox borde ha stängt av kunder som upprepade gånger flaggats för piratkopiering. Tidigare jurybeslut har gått hårt åt leverantören, med skadestånd på upp till en miljard dollar - summor som dock rivits upp i högre instanser. Samtidigt pekar rättsdokument på över 160 000 varningar om intrång, vilket ger en bild av omfattningen.
Den avgörande frågan har varit om en internetleverantör kan hållas ansvarig för vad användare gör med sin uppkoppling. Här är domstolen tydlig: att tillhandahålla en tjänst till allmänheten räcker inte för att fastställa ansvar - även om leverantören vet att vissa använder den för olagliga syften. Enligt domare Clarence Thomas saknas både avsikt och aktiv uppmuntran till upphovsrättsintrång från Cox sida.
Domen får stora konsekvenser. Den stärker skyddet för internetleverantörer och slår fast att de inte är skyldiga att agera nätpolis genom att stänga av användare. I praktiken ligger ansvaret fortsatt på individen - en linje som även speglar hur lagstiftningen ser ut i stora delar av Europa.
Det här lär inte bli sista gången vi ser upphovsrätt och internetfrihet kollidera, men just nu har branschen fått ett tydligt besked: infrastrukturen ska inte bära skulden för hur den används.är personen som begår intrånget, och endast den personen, som är ansvarig för handlingarna.
