Vänskapsmatcherna ikväll har liten betydelse utöver att vara en generalrepetition inför VM i juni, men Frankrike, som redan spelat och vunnit sina två träningsmatcher denna månad (2-1 mot Brasilien, 3-1 mot Colombia), kommer att följa kvällens match mellan Spanien och Egypten noga, eftersom ett misstag för spanjorerna skulle innebära att Frankrike går om dem i FIFA-rankingen.
Som RMCSport påpekar, om Spanien misslyckas med att vinna ikväll mot Egypten, skulle de förlora tillräckligt med poäng för att falla till andra plats i FIFA-rankingen, med Frankrike tillbaka i topp för första gången sedan 2018. Oavgjort skulle innebära att de tappar 2,73 poäng, och en förlust skulle innebära att de faller 7,73 poäng, vilket kan göra att de faller till andra eller till och med tredje plats bakom Argentina.
FIFA-ranking den 31 mars 2026 (före matcher)
- Spanien 1879.12
- Frankrike 1877.32
- Argentina 1873.96
- England 1832.62
- Portugal 1759.61
Så om Spanien inte vinner ikväll skulle Frankrike bli ledare i FIFA:s ranking före VM. Inte för att det spelar så stor roll, men det är ett tecken på självförtroende inför tävlingen, särskilt när de övermannar storfavoriten och nuvarande europamästare. Tror du att Frankrike når finalen för tredje upplagan i rad?