Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Rykte: Playstation 6-premiären kommer bestå av två konsoler och en bärbar enhet

Det kommer finnas en mer och mindre kraftfull version av Playstation 6, där den senare tydligen kommer att kombineras med en ny handhållen enhet.
Jonas Mäki Editor Sweden 14 april 2026

Oavsett om det sker nästa år, året därpå eller ännu längre fram i tiden, kommer vi förr eller senare få en ny konsolgeneration. Microsoft har redan visat upp Project Helix, men Sony håller fortfarande en låg profil kring Playstation 6. Det har dock inte hindrat rykten från att florera, och de senaste spekulationerna på nätet pekar på att vi kan få inte bara en, heller inte två, utan tre nya hårdvaruenheter som en del av PS6-generationen.

Enligt den oftast pålitlige Youtubern och läckaren Moore's Law is Dead (via GamesRadar+) ska Playstation 6 bestå av en dyrare och mer kraftfull konsol med det omtalade Orion-chipsetet, en annan modell med det svagare Canis-chipsetet, samt en handhållen enhet som också använder Canis.

https://www.youtube.com/watch?v=pTy8lNZIRH0

I takt med att Nintendo drar in stora pengar på Switch 2, Microsoft satsar på handhållet spelande med Asus ROG Xbox Ally och Valve fortsätter att nå framgångar med Steam Deck, känns det allt mer troligt att Sony också kommer ta fram en handhållen enhet som inte bara streamar PS5-spel, utan även kan köra dem lokalt.

Detta pekar mot att nästa konsolgeneration kan bli ganska annorlunda, där vi sannolikt kommer värdera maskiner lika mycket utifrån prisvärdhet och portabilitet som prestanda. Det skulle kunna skapa ett helt nytt spellandskap och stärker bilden av att den traditionella konsolens era kanske går mot sitt slut. Samtidigt är det viktigt att komma ihåg att allt detta fortfarande är spekulationer. Sony har ännu inte bekräftat något kring Playstation 6, så uppgifterna bör tas med en rejäl nypa salt.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.