Inför helgen fanns det verkligt hopp om att kriget mellan USA, Israel och Iran skulle få någon form av fredlig lösning, då de olika nationerna verkade angelägna om att mötas för fredssamtal, allt efter att ett eldupphöravtal hade trätt i kraft. Men när denna vecka började genomförde USA en räd mot ett iranskt fartyg som försökte bryta blockaden i Hormuzsundet, vilket ledde till löften om pirateramalier och att en fredlig överenskommelse verkade osannolik.
Men även med denna räd i åtanke verkar det som att de inblandade länderna fortfarande är angelägna om att genomföra de planerade fredssamtalen, som ska medlas av Pakistan. Reuters har uppgett att en iransk delegation reser till Pakistan idag och att USA också är övertygat om att samtalen fortskrider, vilka alla påstås äga rum imorgon, den 22 april.
Med dessa positiva nyheter i åtanke har oljepriset sjunkit igen och aktierna har stabiliserats igen medan den globala ekonomin håller andan i hopp om att konflikten ska avslutas och att Hormuzsundet återigen öppnas för att frigöra världshandeln.
Det uppges också att vicepresident JD Vance kommer att närvara vid fredsförhandlingarna och att om ett avtal ska undertecknas kan president Donald Trump närvara antingen personligen eller virtuellt på USA:s vägnar.