Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Turkiets Grand Prix i Istanbul återvänder till Formel 1-kalendern mellan 2027 och 2031

Banan är särskilt krävande, särskilt den berömda kurva 8 med dramatiska höjdskillnader.
Javier Escribano Editor Spain 24 april 2026

Formel 1 kommer att återvända till Turkiet från och med nästa år: FIA, F1 och Turkiska Automobilidrottsförbundet har meddelat att Turkiets Grand Prix återvänder för fem år, mellan 2027 och 2031, återigen på Istanbul Park-banan, efter ett nytt avtal med Ungdoms- och idrottsministeriet.

Istanbul Park-banan fick rykte om sig att vara en av de mest krävande banorna tack vare dramatiska höjdskillnader som utmanade bilens prestanda, särskilt den multi-apex kurva 8. Turkiska Grand Prix hölls för första gången i landet mellan 2005 och 2011, där Felipe Massa vann den tre gånger i rad för Ferrari 2006, 2007 och 2008.

Sedan återinfördes den i kalendrarna för 2020 och 2021 som ett sista tillskott under de förkortade säsongerna på grund av Covid-19-pandemin, med segrar från Lewis Hamilton 2020 och Valtteri Bottas 2021. Turkiet har förtjänat rätten att ha ett regelbundet F1 Grand Prix, då sporten fortsätter att växa med 19 miljoner fans och 7,5 miljoner följare på sociala medier.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.