NBA har tillkännagivit hela listan över spelare som har skrivit på för NBA Draft 2026, som äger rum den 23 och 24 juni i New York, efter det sista möjliga datumet för NBA-finalerna (senast mellan 4 juni och 20 juni). Och i år har endast 71 spelare skrivit på, det lägsta antalet sedan 2003; År 2025 fanns det 106, och 2021 var det rekord på 363.
Varför är det så? De nya NIL -reglerna, collegebasketspelares rätt att behålla rättigheter till namn, bild och likhet, som infördes efter 2021, innebär att collegebasketspelare ofta får bättre kontraktsavtal med sina universitet än vad de skulle ha gjort i NBA, så många väljer att stanna kvar i NCAA några år till.
Trots NIL-reglerna kommer den stora majoriteten av talangerna som värvs för NBA-draften 2026 från NCAA, och Eurohoops rapporterar att endast 11 av dessa 71 spelare kommer från europeiska ligor:
- Sergio de Larrea (Valencia Basket)
- Jack Kayil (ALBA Berlín)
- Luigi Suigo (Mega Basket)
- Alexandros Samodurov (Panathinaikos)
- Bassala Bagayoko (Surne Bilbao)
- Francesco Ferrari (Virtus Bologna)
- Pavle Backo (Mega Basket)
- Mohammad Amini (Nancy)
- Marc-Owen Fodzo Dada (Nancy)
- Vsevolod Ischenko (Lokomotiv)
Men det är värt att notera, som AS påpekar, att vissa europeiska spelare kommer att gå med i NBA via de nordamerikanska collegebasketligorna, istället för sina egna europeiska ligor, eftersom det fortfarande finns en enorm obalans även mellan de bästa europeiska ligorna och collegebasketligorna i Nordamerika, där unga spelare får mycket mer värdefulla kontrakt om de ansluter sig till nordamerikanska universitet.
Så är fallet med Aday Mara, 21-årige spanjor som blev NCAA-mästare och bästa spelare och tidigare spelade för Zaragoza Basket innan han gick till University of California, och som tar steget till NBA nästa säsong.