Pablo Escobar var känd för många olika saker, men kanske var en av de mest obskyra situationerna som den colombianske narkotikabaron var indragen i introduktionen av flodhästar till sitt hemland. Under sin tid som en viktig narkotikaansvarig tog Escobar flodhästar till det sydamerikanska landet, där djuren fortsätter att frodas och expandera i regionen även efter hans fängslande och död.
Flodhästar har blivit ganska populära och välkända, men de är också lite av ett irritationsmoment och betraktas som en invasiv art som påverkar miljön. För detta ändamål har den colombianska regeringen arbetat med att hantera flodhästarna, där det senaste beslutet verkar vara att avliva och avliva varelserna, för att utrota dem för gott, enligt Sky News.
Detta beslut har dock mötts av kritik från djurrättsaktivister och fler, många som ser avlivningen som helt enkelt "mord". Problemet är att denna metod verkar vara den bästa möjliga lösningen eftersom det enligt regeringen helt enkelt skulle bli för kostsamt och utmanande att flytta djuren.
Flodhästarna har bott i Colombia sedan 1980-talet när Escobar introducerade dem, och senator Andrea Padilla beskriver bestarna som "arvet som lämnats till oss av en narkotikahandlare".