Skip to main content
Esports

VCT EMEA Stage 1: Endast fyra lag återstår med matchen som avslutas denna helg

Endast fyra matcher återstår i den stora turneringen.
Ben Lyons Senior Editor 11 maj 2026

Vi vet nästan vilka tre lag som kommer att representera EMEA-regionen vid det kommande Valorant Champions Tour Masters London-evenemanget, som äger rum i juni. De lag som kvalificerar sig till evenemanget är de två finalisterna i Övre Bracket och vinnaren av Lower Bracket-semifinalen från VCT EMEA Stage 1-slutspelet, som till största delen är avslutade, med de sista fyra matcherna planerade till kommande helg.

Hittills känner vi till finalisterna i Övre Bracket, där FUT Esports och Team Vitality ska mötas om den första finalplatsen. Båda dessa lag har säkrat en Masters London-biljett, men vi kommer inte att veta exakt vilken biljett de tar förrän turneringen är avslutad. När det gäller den sista biljetten går den antingen till Team Heretics eller Eternal Fire, beroende på vem som vinner semifinalen i Nedre Bracket.

Med detta i åtanke kan matchschemat för de sista fyra matcherna i VCT EMEA Stage 1-slutspelet ses nedan.

Övre slutspelsfinalen - 15 maj

  • FUT Esports vs. Team Vitality kl. 16:00 BST/17:00 CEST

Nedre Bracket-semifinal - 15 maj

  • Team Heretics mot Eternal Fire kl. 19:00 BST/20:00 CEST

Final i nedre bracketen - 16 maj

  • Förlorare av övre bracketfinalen mot vinnaren av lower bracket-semifinalen klockan 17:00 BST/18:00 CEST

Grand Final - 17 maj

  • Vinnare av Övre Bracket-finalen vs. Vinnare av Nedre Bracket-finalen klockan 17:00 BST/18:00 CEST

Vinnaren av hela turneringen kommer också att säkra en plats i Valorant -turneringen vid Esports World Cup i sommar.

https://x.com/vct_emea/status/2053573262290911654

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan October 2020 · 6 371 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.