Brandon Clarke, 29-årig kanadensisk basketspelare för Memphis Grizzlies i NBA, har oväntat avlidit, bekräftade hans lag och familj. Ingen dödsorsak angavs, men det misstänks vara en överdos, eftersom ambulanspersonal som kallades till hans hus i San Fernando Valley hittade narkotikautrustning hemma.
Clarke skulle infinna sig vid förhandlingen efter att ha gripits den 1 april i Arkansas, misstänkt för fortkörning och innehav av kontrollerad substans.
"Vi är förkrossade över den tragiska förlusten av Brandon Clarke. Brandon var en enastående lagkamrat och en ännu bättre person vars påverkan på organisationen och det större Memphis-samhället inte kommer att glömmas", sade Grizzlies i ett uttalande.
Clarke spelade hela sin karriär i Grizzlies, även om han först valdes av Oklahoma City Thunder i draften 2019 som 21:a totalt, såldes han senare till Grizzlies och utsågs till MVP i NBA Summer League den sommaren. En rad knä- och vadskador hindrade honom från att spela mer än två gånger under säsongen 2025/26.
"Som en av de längst tjänstgörande medlemmarna i Grizzlies var Brandon en älskad lagkamrat och ledare som spelade spelet med enorm passion och envishet. Våra tankar och sympatier går till Brandons familj, vänner och Grizzlies-organisationen", sade Adam Silver, NBA-kommissionär.