Skip to main content
Nyheter

Neymar blir utbytt på grund av domarmisstag och Santos lider ännu en tuff förlust

Neymar blev berövad på 25 minuter för att förbättra formen inför en eventuell VM-utkallelse.
Javier Escribano Editor Spain Uppdaterad 18 maj 2026

Neymars Santos har lidit en fruktansvärd 0-3-förlust hemma på söndagen som lämnar laget på 16:e plats, precis ovanför nedflyttningszonen med endast 4 vinster efter de första 16 matcherna i den brasilianska ligan. För Neymar Jr. är det viktigaste att ha tillräckligt med tid att spela för att kunna göra så många meriter som möjligt för att övertyga Carlo Ancelotti om att han är redo för VM 2026. Och i dagens match blev han "bestulen" på 25 minuter, när han byttes ut... av misstag.

Neymar byttes ut mot Robinho Jr. i den 65:e minuten, efter att den fjärde domaren lyfte tavlan och visat hans nummer 10. Neymar blev överraskad av bytet, när laget redan låg under med 3-0, och protesterade mot det... eftersom det hade varit ett mänskligt misstag av den fjärde domaren, som skrev nummer 10 istället för spelaren som skulle gå ut, Escobar, med nummer 31.

Ett verkligt surrealistiskt ögonblick följde när Neymar tog lappen från tränaren och visade den för kameran för att bevisa att han blivit utbytt av misstag. Beslutet att ta bort honom stannade dock kvar från matchen, och Neymar förlorade 25 minuter för att försöka göra mål i en av sina sista matcher före pausen i FIFA-turneringen.

https://x.com/geglobo/status/2056039700092031060

Hur många matcher har Neymar innan VM?

Neymar har fyra andra matcher kvar att försöka övertala Carlo Ancelotti att kalla honom till VM 2026. Två ligamatcher (mot Gremio den 24 maj och Vitória den 31 maj) och de två sista gruppspelsmatcherna i CONMEBOL Sudamericana, mot San Lorenzo och Deportivo Cuenca den 21 och 27 maj: Santos har inte vunnit någon av gruppmatcherna och riskerar att åka ur tävlingen.

Trots de dåliga idrottsresultaten har Neymar tagits med på VM-förhandslistan för Brasilien, trots incidenter som hans gräl med Robinhos son.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.