IO Interactives satsning på den brittiska spionvärlden har äntligen släppts till PC, Playstation 5 och Xbox Series S/X, och 007 First Light har redan visat sig vara en kommersiell framgång. Inom de första 24 timmarna såldes spelet i över 1,5 miljoner exemplar.
Så hur står sig detta i relation till utvecklingskostnaden? Enligt en ny rapport från den danska nyhetsbyrån Ritzau (via Eksta Bladet) uppges 007 First Light ha kostat 1,3 miljarder danska kronor att utveckla, vilket motsvarar ungefär 1,9 miljarder svenska kronor. Med de siffrorna borde det inte dröja länge innan spelet betraktas som en framgång för studion även av analytiker och investerare, vilket också gör framtida kapitel till en ganska trolig utveckling.
Informationen visar också att IO Interactive arbetat i sju år med spelet, vilket innebär att väntan på eventuella uppföljare förhoppningsvis blir betydligt kortare, annars dröjer det till långt in på 2030-talet innan vi återigen får se James Bond spelas av Patrick Gibson - förutsatt att han inte redan då tagit steget till den filmatiserade versionen av karaktären också, vilket somliga hoppas på.