Det verkar som att USA och Iran varit mycket nära en överenskommelse under en tid, men även om en ram för en förlängd förhandlingsperiod, som skulle inkludera en öppning av Hormuzsundet, har presenterats för USA:s president Donald Trump, är avtalet inte riktigt "där".
Det är enligt USA:s vicepresident JD Vance i ett meddelande till BBC. I detta svar säger han att det är för tidigt att säga "när eller om" en överenskommelse faktiskt skulle nås.
Detta sker strax efter att den nämnda ramen presenterats, eller ett "memorandum of understanding" som det kallas, till Irans ledarskap och Donald Trump – inget av partierna verkar ha kommenterat detta än.
Denna ram skulle tillåta obegränsad passage genom sundet och ge Iran 30 dagar på sig att ta bort minor från vattenvägen. Det skulle också kräva att USA häver sin egen blockad av iranska hamnar och fartyg.