Skip to main content
Nyheter

7 % av de akut hotade orangutangerna på Sumatra dödades under fyra dagar med kraftigt regn

Den indonesiska ön drabbades av extremt väder i slutet av 2025.
Ben Lyons Senior Editor 11 juni 2026

I ganska nedslående nyheter har det rapporterats att omkring 7 % av de kritiskt hotade orangutangarterna som lever på den indonesiska ön Sumatra, en art känd som tapanuliorangutanger, tyvärr har dödats i det extrema väder som området drabbades av i slutet av 2025.

Enligt BBC News tror man att det finns färre än 800 av dessa orangutanger kvar i det vilda, och det senaste vädret har krävt livet av 58 av dessa varelser. En rapport har nämnt att vädret inte bara drabbade regionen med farliga och ojämna förhållanden, utan också minskade mattillgången och skadade regnskogens kronor där aporna bor.

Man tror att många av varelserna sveptes bort i jordskred och översvämningar, och att den största effekten märktes när cyklonen Senyar gick i land, en kraftig storm som betraktas som en avvikande händelse.

På grund av artens låga population tror man att Tapanuli-orangutangerna kommer att dö ut om den fortsätter att förlora mer än 1 % av sin population varje år, med detta senaste dödstal som är sju gånger högre än uppskattningarna. Det verkligt förödande med denna nyhet är att arten upptäcktes först 2017.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan October 2020 · 6 371 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.