Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Sydafrika har deporterat 2 745 utlänningar under den senaste veckan

President Cyril Ramaphosa kämpar mot illegal invandring.
Markus Hirsilä 15 juni 2026

Sydafrika har deporterat 2 745 utlänningar under den senaste veckan, enligt rapporter från France 24 och YLE. Deportationerna är en del av president Cyril Ramaphosas ansträngningar att bekämpa illegal invandring.

Sydafrika är en av kontinentens största ekonomier och är hem för ett stort antal invandrare från hela Afrika, både lagligt och olagligt. Tyvärr ökar arbetslösheten i Sydafrika (över 30 %), och atmosfären har blivit mer anti-utländsk än tidigare.

Invandrares hem och företag har plundrats och människor har blivit slagna. Beväpnade med klubbor, piskor och sköldar har mobbar marscherat över hela landet och beordrat dem utan uppehållstillstånd att lämna Sydafrika före slutet av juni.

Till exempel har medborgare i Malawi, Nigeria, Ghana, Zimbabwe och Moçambique frivilligt lämnat Sydafrika, och regeringar har ordnat transport hem. Omkring 7 000 malawier bor i ett tillfälligt tältläger i hamnstaden Durban. Bussar har börjat transportera dem tillbaka till Malawi.

Enligt en statistikbyrå finns det omkring 3 miljoner utlänningar i Sydafrika, vilket utgör cirka 5,1 % av befolkningen.

Fullständig profil 98 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.