Den australiske domaren Shaun Evans har blivit frikänd efter att ha utretts av FIFAs oberoende disciplinära kommitté för ett potentiellt brott mot disciplinkoden när han gjorde en handgest, rörde tumme och pekfinger i en omvänd OK-gest, vilket kan ha två mycket olika tolkningar.
Medan det vardagligt innebär att göra den där cirkelgesten under midjan och få någon att titta på den innebär att den som gör gesten har rätt att slå den andre på axeln, kan det i det som kallas "cirkelspelet" också vara en distinkt gest från högerextrema sidan: att göra den gesten på fotografier eller sociala evenemang är ett sätt att tyst uttrycka vit överhöghet, en gest som lades till på listan över hatsymboler av Anti-Defamation League (ADL).
När FIFA gjorde en video som visade domarna i VM-matchen mellan Tyskland och Curaçao, som slutade 7-1, tittade VAR-funktionärerna på kameran, och Evans, en videoassistentdomare, gjorde den där OK-handgesten, ett ögonblick som blev viralt.
Med tanke på dess konnotationer inledde FIFA en utredning av Evans, som gjorde ett uttalande och förnekade att han medvetet använt den symbolen. "Den enda förklaring jag kan ge är att rörelsen var en ofrivillig, undermedveten ryckning och jag var omedveten om att jag gjort det då", sa Evans. "Bilder tagna senare under matchen visade att jag upprepade denna rörelse många gånger medan jag höll en penna mellan fingrarna."
"Bevakningen efter denna händelse speglar helt enkelt inte vem jag är. Självklart förstår jag hur gesten har tolkats och jag beklagar detta, men jag vill vara mycket tydlig och kategoriskt säga att jag inte medvetet eller medvetet gjorde handsymbolen som föreslogs."
FIFAs oberoende disciplinära kommitté sade att de inte funnit några bevis på brott mot deras disciplinära kod och att Evans har blivit frikänd och kommer att fortsätta arbeta resten av turneringen.