De flesta känner till George Lucas för hans framgångar i registolen. Amerikanska Collider rapporterar att vi snart även kommer att få höra regissörens röst i en liten roll i den kommande filmen Minions & Monsters (filmen har premiär i Sverige den 1 juli).
Filmstudion Illuminations VD, Chris Meledandri, berättar i intervjun att filmskaparna kom på en rollfigur som skulle passa George Lucas. När de skämtsamt funderade på om de kunde få med honom i filmen tackade Lucas ja nästan omedelbart.

Lucas kommer att göra en så kallad cameo-röst i den animerade filmen. Enligt Illuminations vd Chris Meledandri är Lucas ett stort fan av Minionerna-filmerna och tackade snabbt ja till rollen. Inspelningen gjordes i Paris, och Lucas har redan uttryckt intresse för att medverka i kommande filmer om minionerna.
Kommer ni att se filmen på engelska eller dubbad på svenska?