Skip to main content
Nyheter

Det är helt enkelt för varmt: Paris Pride-marsch flyttades till september

Det är andra gången i historien som det blir nedlagt.
David Caballero Editor-in-Chief Spain 26 juni 2026

Prideparaden i Paris för två somrar sedan.

Vi tog nyligen upp hur Paris begränsar alkoholutdelningen och når sjukhusbegränsningar på grund av den nuvarande värmeböljan som drabbar halva Europa. Även i Frankrike blev 68 000 utan ström, 40 drunknade i sökandet efter hjälp, och tre personer dog av kvävning, allt detta vecka.

Det är svåra tider att ta ut på gatorna, vare sig för att fira eller kräva rättigheter, och nu har den franska huvudstaden beslutat att skjuta upp Paris Pride-marschen till september. Det var ursprungligen planerat att äga rum under helgen, men polisen beordrade att evenemanget skulle ställas in med hänvisning till det ovan nämnda trycket på räddningstjänsten.

Detta är andra gången i historien som marschen ställs in eller skjuts upp, första gången under COVID-pandemin. Pridemarschen, precis som i andra stora stader, lockar normalt tiotusentals eller till och med hundratusentals människor ut på gatorna, men myndigheterna i den franska huvudstaden ansåg att förhållandena var för riskfyllda under den pågående värmeböljan.

Editor-in-Chief Spain David Caballero was editor-in-chief of Gamereactor Spain, writing for the site from 2011. He covered video games alongside film, tech and wider culture, and interviewed developers at events across Europe.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2011 · 229 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.