Christopher Nolan fortsätter nå nya höjder. Hans nytolkning av Homeros Odysséen har nu blivit regissörens största biopremiär någonsin. The Odyssey hyllades av kritiker inför premiären och har lockat fullsatta biosalonger världen över, och trots att filmen inte bygger på ett varumärke som Batman har den stjärnspäckade rollistan och Nolans dragningskraft varit tydlig när vi nu summerar helgens biljettintäkter.
The Odyssey drog in 264 miljoner dollar globalt under premiärhelgen. Bara i USA spelade filmen in 124 miljoner dollar, vilket gör den till årets tredje största premiär i landet och Christopher Nolans näst bästa öppning där. Filmen stod dessutom för den tredje största premiären någonsin för en R-rated-film och överträffades i USA endast av Toy Story 5 och The Super Mario Galaxy Movie.
Med en produktionsbudget på omkring 250 miljoner dollar har The Odyssey fortfarande en bit kvar innan den börjar gå med vinst, men mycket tyder på att den inte kommer att ha några större problem att spela in de återstående hundratals miljonerna. Filmen har redan fått ett mycket starkt genomslag via sociala medier, och enligt statistik från biobesökare i USA var ungefär hälften av alla biljettköpare mellan 18 och 34 år gamla. Det pekar på en ljus framtid för biograferna om fler filmskapare kan börja locka publik på samma sätt som Nolan.

Vår recension av The Odyssey läser ni här.