"Tokyo Cool Biz" är namnet på ett nytt initiativ i den japanska huvudstaden för att hålla män svalare på jobbet. Den introducerades av Tokyos guvernör Yuriko Koike, som en del av hennes årliga sommartradition för att utveckla sätt att kyla ner när temperaturen stiger.
Män har uppmuntrats att bära t-shirts, träningsskor och shorts för att genomföra initiativet, och lämna sin mer formella arbetsklädsel med kostym och slips bakom sig. Policyn infördes först i april, och medan vissa män har funnit den vara en fördel för deras arbetsdag, är andra inte lika nöjda med de avslappnade reglerna, särskilt eftersom de verkar rikta in sig orättvist på män.
Kritiker säger att kvinnor fortfarande tvingas bära tights om deras ben annars skulle synas genom arbetskläderna, och andra har protesterat mot obehaget som orsakas av att se sina kollegors benhår. Det har kallats "sunehara" online, enligt BBC News, eller "benhårstrakasseri".
Japans temperaturer passerade nyligen 40 grader för första gången i år. Även i ett land som är mer vant vid tryckande värme än Storbritannien är det fortfarande en mycket varm temperatur, och att anställda kan svalka sig på alla möjliga sätt ses som en stor fördel. Ändå är inte alla för denna förändring. En studie från Gorilla Clinic visade att 53,5 % av personerna fortfarande var emot att bära shorts på arbetsplatsen.
