År 2003 vann Fernando Alonso sitt första Grand Prix i Formel 1 på Hungaroring i Budapest. 23 år senare fortsätter Alonso, som fyller 45 nästa vecka, att tävla och är särskilt hoppfull, eftersom Aston Martin planerar att introducera ett stort uppgraderingspaket i helgen vid Ungerns GP.
Istället för att introducera mindre uppgraderingspaket steg för steg tycker Aston Martin att det är mer effektivt, med tanke på utgiftstaken i Formel 1, att införa stora uppgraderingar på en gång. Den här helgen, i säsongens 13:e Grand Prix, kommer Aston Martin att presentera årets största uppgradering: en ny bil med nytt chassi, mindre vikt och en mer aerodynamisk design. Alla dessa saker, och det faktum att Budapest är en "vänlig cirkel" för dem, gör Fernando Alonso optimistisk.
De nya uppgraderingarna som introducerat av Honda kommer att lägga till de nya kraftenheter som Honda designat, vilka hittills har svikit dem dramatiskt, men som kommer att ändras vid Nederländernas Grand Prix om exakt en månad. Aston Martin och Alonso vet att säsongen är förlorad och "tänker inte på siffror eller positioner", men deras mål är att återvända konkurrenskraftigt.
Och intressant nog, när han blev tillfrågad om sin framtid (hans kontrakt går ut i år), sa Alonso till F1.com att han är "avslappnad", påminde om att "jag har ett kontrakt, så jag tänker inte flytta!", och pratade om framtiden om "år". "Som jag sagt många gånger, jag funderar på att jag behöver veta vad jag gör nästa år, och de kommande åren. Jag känner mig fräsch, jag känner mig motiverad, jag känner mig snabb."