Det italienska fotbollsförbundet går igenom några mycket turbulenta dagar. Efter misslyckade försök att anställa Pep Guardiola som ny huvudtränare – ett jobb han tackade nej till, liksom Carlo Ancelotti – försökte det italienska fotbollsförbundet (FIGC) anställa Andrea Pirlo, som tränade Juventus mellan 2020 och 2021 och nu arbetar för Dubai United. Det verkade vara ett idealiskt val och en klar affär (till och med Fabrizio Romano sade att affären var säker), men sedan vände FIGC tillbaka på grund av sina kopplingar till Fonbet, ett ryskt spelbolag med nära band till Vladimir Putin, där Pirlo har varit global ambassadör sedan 2025.
Rapporter om att Pirlo skulle anställas orsakade en social och politisk motreaktion, och Pirlo tog till och med upp situationen när han fick veta att jobberbjudandet inte längre gick, och sade på sociala medier att hans samarbete med Fonbet helt enkelt följde med jobbet i Dubai och saknade politisk betydelse: att antyda att han stödjer Ryssland skulle vara att "tillskriva mig övertygelser som jag aldrig uttryckt och som inte tillhör mig". sa han.
Som ett resultat av detta misslyckade försök att anställa Andrea Pirlo (som erbjöd honom jobbet utan att se till hans kommersiella kopplingar som redan gör honom till en kontroversiell person i Italien, en fotbollslegend med nära band till Ryssland och Putin), FIGC:s tekniska direktörer Paolo Maldini, som hade tilldelats i sin roll för två veckor sedan, och Leonardo Araújo avgick.
Och nu behöver den nyligen utnämnde (juni förra året) ordföranden för det italienska förbundet, Giovanni Malagò, hitta ett nytt namn snart eftersom Italien återvänder i spel i september och oktober i Nations League, och laget har varit utan tränare sedan Gennaro Gattuso avgick i april efter att ha misslyckats med att kvalificera sig till VM.