Skip to main content
Nyheter

FDA godkänner Yeztugo som den första behandlingen som erbjuder nästan 100 procents skydd mot HIV

Det krävs bara två årliga injektioner.
Jonas Mäki Editor Sweden 28 juli 2026

Även om HIV inte automatiskt är lika farligt som det var på 1980- och 1990-talen, är det fortfarande ett mycket farligt virus när det lämnas obehandlat. Lyckligtvis går forskningen framåt, och Refractor rapporterar nu att läkemedlet Yeztugo (lenacapavir) har godkänts av den amerikanska läkemedelsmyndigheten (FDA).

Det beskrivs som den första behandlingen som erbjuder praktiskt taget 100 procents skydd mot HIV, och allt som krävs är två årliga injektioner. Gilead Sciences VD Daniel O'Day kommenterar:

"Detta är en historisk dag i den decennielånga kampen mot HIV. Yeztugo är ett av de viktigaste vetenskapliga genombrotten i vår tid och erbjuder en mycket verklig möjlighet att hjälpa till att få slut på HIV-epidemin."

Företaget vill nu göra detta genombrott tillgängligt för så många som möjligt, även i fattigare länder.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 952 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.