Värvningen av FC Barcelonas anfallare Ferran Torres av Paris Saint-Germain är så gott som bekräftad. Sedan Torres sa att "Barcelona måste visa att de vill ha mig" under sin firande efter att ha gjort det avgörande VM-målet för Spanien, verkade det klart att Torres inte skulle förnya för Barcelona (hans kontrakt går ut 2027) och klubben var mer än villig att sälja honom i sommar för att tjäna pengar till andra övergångar. som Rodri.
Efter många rykten deltog inte Torres på sin första träningsdag för Barcelona idag, tillsammans med resten av sina spanska lagkamrater (Lamine Yamal, Dani Olmo, Pau Cubarsí och Pedri). Det är bara en tidsfråga, och David Ornstein från The Athletic rapporterar att förhandlingarna fortfarande pågår "över en liten prisskillnad", men affären förväntas slutföras denna vecka.
Torres skrev på för Barcelona 2022 efter att ha spelat för Manchester City och sitt hemmalag Valencia. Den 26-årige hade kunnat vara den logiska ersättaren för Robert Lewandowski i Barcelona, men det verkar nu oundvikligt att Torres kommer att spela under Luis Enrique för PSG nästa säsong.