Det har varit samma visa varje år. Konamis Pro Evolution-serie och Electronic Arts Fifa-serie har kommit på höstkanten. Pro Evo har avgått som segrare kvalitetsmässigt medan Electronic Arts håvat in försäljningssiffrorna. Nu kommer det en avstickare, eller mellanlandning om man så vill, från Electronic Arts med licensen från sommarens höjdpunkt för alla fotbollsfans EM i Portugal. Och det blir snabbt uppenbart att spelet är en något uppgraderad version av det Fifa-spel som släpptes i höstas. Faktum är att det rent spelmässigt och tempomässigt känns som ett steg i Pro Evo-riktningen. Men det mesta är sig likt, den förhatliga dribblingsfunktionen på den högra analoga spaken är kvar, och spelet är på det stora hela inte lika varierat som i Konamis mästerverk. Men detta till trots så trivs jag riktigt bra med Electronic Arts nygamla fotbollsanrättning. Jag måste dock medge att de nya funktionerna för att rikta inläggen och chippa djupledsbollar är svårbemästrade. Men det blir läckert när man lyckas genomföra något man inte gjort förut.
Tekniskt sett får jag en känsla av att spelet hade mått bra av fortsatt utveckling den månad som återstår till fotbollsfesten. Det händer då och då att skärmuppdateringen hackar och jag råkade även ut för att en meny låste sig. Inga stora grejer, men nog hade man kunnat förvänta sig mer av ett spel som i allt väsentligt är ett halvår gammalt.
Detta sagt så tycker jag att Electronic Arts hittat rätt rent spelmässigt. Matcherna påminner bättre om verkligheten ur aspekter som var bollen mestadels befinner sig på banan, hur spelarna rör sig offensivt och defensivt. Jag gillar även hur hörnor och fasta situationer hanteras. Det är ingen exakt vetenskap och just den känslan förmedlas väl i spelet.
Den stora attraktionen med spelet är dock naturligtvis att det erbjuder spelaren möjligheten att delta i EM-kval och slutspel med en av 51 nationer. Jag valde naturligtvis att spela med Sverige och dumt valde jag semi-pro (mellansvårigheten) då jag i några träningsmatcher tyckt det varit lite svårt att göra mål. Det visade sig dock att jag bara hade en liten släng av PES i fingrarna. Framförallt är skotten en helt annan historia i Uefa Euro 2004. Efter kvalspelet hade jag fått in känslan och själva huvudturneringen gick som en dans. Norge tvålades dit med 5-0 och lag som Frankrike, Turkiet, Holland och slutligen Spanien fick smaka på nederlagets bitterhet. Mitt tips om ni ska spela med Sverige och har viss erfarenhet med fotbollsspel i allmänhet och Fifa-spel i synnerhet är att köra på den svåraste nivån direkt. Matcherna blir mycket mer intressanta då.
När det gäller laget så saknar Sverige tyvärr två av de mest intressanta EM-lirarna, nämligen Henrik Larsson och Christian Wilhelmsson. Erik Wahlstedt är inte heller med, men det bryr sig nog bara folk från Helsingborg sig om. Med finns istället Tomas Antonelius som sedan länge lagt dobbskorna på hyllan efter upprepade knäskador och Patrik Andersson, som sedan länge tackat nej till landslaget. Om någon sedan kan förklara för mig varför Mattias Jonson och Erik Edman är så dåliga eller varför långtidsskadade Andreas Andersson är så bra (jag är AIK:are så jag borde inte klaga). Någon större roll spelar dock inte de olika skicklighetspoängen. Andreas Andersson gjorde fem mål i EM, medan den Zlatan som har riktigt, riktigt bra poäng gjorde tre. Och Tobias Linderoth avgjorde ju som sagt finalen efter att Kim Källström gått sönder i semin. Som ni hör är jag inte överdrivet imponerad över hur landslaget vårat porträtterats även om det mesta känns relativt korrekt återgivet. Sen stör jag mig naturligtvis på att holländarna vägrar vara med i TV-spel. Ned 1, Ned 27 och Ned 29 i all ära, men det stör mig.
Men på samma sätt som möjligheten att spela din egen EM-turnering är spelets stora attraktion så är det också en stor begränsning. Det finns inte så mycket som lockar den ensamme spelaren efter att man passerat igenom ett kval och en huvudturnering. Den som söker utmaning kan ju försöka ta San Marino till tronen, men nej, inte ens en fotbollsälskare som jag själv känner något större behov av att komma tillbaka för mer. Eller jo, det blir ju ett försök på den högre svårighetsgraden med blågult så klart, men sedan nöjer jag mig och väntar på höstens skörd av fotbollsspel.
Ytterligare betyg
- Grafik
- 8 / 10
- Ljud
- 6 / 10
- Spelbarhet
- 7 / 10
- Hållbarhet
- 5 / 10