Utvecklaren Rare planerar att göra vissa omstruktureringar i sitt företag, vilket eventuellt kan leda till nedskärningar i personal. Målet är att förenkla och snabba upp utvecklingsprocesserna i sitt arbete.
- När spelindustrin kämpar med ökade omkostnader för spelutveckling måste även vi omstrukturera för att snabba upp utveckling och hantera allt storskaligare projekt, säger Rares Mark Betteridge i ett uttalande.
När Rare i samma veva talar om framtiden nämner man inga specifika nya titlar, utan pratar i stället om att fortsätta nå ut till Xbox 360-ägarna med redan existerande titlar som Viva Piñata och och Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts. Man vill även bygga vidare på New Xbox Experience och avatar-systemet och "fortsätta att leverera AAA-spelupplevelser".