Skip to main content
Gamereactor Nyheter Lips
Nyheter

Rejäl Lips-uppgradering på gång

Mikrofonkalibrering och nya funktioner
Jonas Mäki Editor Sweden 9 mars 2009

Även om Sophie belönade Lips med en sexa (LÄNK!) påpekade hon att det fanns en del saker som behövde justeras med Lips såsom att sången inte riktigt hamnade i takt med texten, att poängsystemet inte var rättvist och att även en tondöv kunde mumla sig igenom låtarna.

Nu låter Microsoft meddela att en gratis uppdatering är på gång som ska fixa allt detta och lite till. Bland annat kommer man kunna kalibrera mikrofonerna för att få sången att hamna perfekt, high score-listor, bättre mätning av sångteknik som vibraton med mera. Uppdateringen är på gång redan inom kort och ska förhoppningsvis kunna råda bot på de brister som trots allt fanns i Lips.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.