En helt ny typ av Mario Party är på gång i Mario Party Advance. Där spelar man partyspel med sig själv. Något som dock inte alls sker på samma sätt som i förlagorna till Nintendo 64 och Gamecube. Nu finns istället en story och inga direkta motspelare, istället är det en proffessor E. Gadd (Eric Gadd?) som förser Mario med allehanda utmaningar.
Han är uppfinnare och allteftersom man spelar Mario Party Advances mer är 60 minispel så får man pengar med vilka man kan låsa upp nya utmaningar, spelplaner och även tillbehör. De sistnämnda kan användas vid spel man mot man via länkkabel då man ska förgöra sin kompis genom tjuvtricks och sina tillbehör.'
Låter spännande, även fast jag personligen hade velat ha en länkmöjlighet som tillät fyra spelare göra upp i klassisk Mario Party-stil. Nåja, man kan inte få allt och bilderna är faktiskt otroligt lockande. Strax före jul är det premiär.