Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Veckans PSN-nytt

Trine är här, och PES-demot
Mikael Sundberg 18 september 2009

Veckans stora titel är tveklöst Trine, ett plattformsspel i stil med Lost Vikings, utvecklat av våra grannar i finska Frozenbyte. Du har tre karaktärer att välja mellan, som allihop har egna sätt att ta sig vidare i spelet eller samarbeta. Upp till tre spelare kan spela tillsammans genom de femton banorna, dock ej online. 199 kronor kostar spelet som är ett fullfjädrat spel med platina-trofé och allt.

Strategifans kanske snarare bör titta på Command & Conquer Red Alert 3: Commander's Challenge, ett paket för 90 kronor som innehåller 50 nya utmaningar och en hel del nya enheter. Dessutom gästspelar den gamle wrestlarn Ric Flair, bara en sån sak.

Slutligen kan Playstation 3-fans sluta sukta efter det briljanta Bomberman Ultra (eller Bomberman Live) som Xbox-ägare har kunnat spela ett bra tag. 90 kronor kostar det även här och är i övrigt samma utmärkta partyspel. Nytt är att man kan spela hela sju spelare på samma konsol om du har ett helt gäng handkontroller, tack vare bluetooth-kontrollerna.

I avdelningen demos finns en del spännande om du gillar sport. Både Pro Evolution Soccer 2010 och NBA LIve 10 har fått sina demos, så nu kan du (med förra veckans Fifa 10-demo) avgöra vilken av giganterna som regerar i år.

Eidos fortsätter att bjuda på mumsigt gratismaterial till Batman: Arkham Asylum, något vi förstås tackar för. Tillägget till Red Faction: Guerrilla kostar 55 kronor men har i gengäld åtta nya flerspelarbanor och två nya spellägen vilket borde göra ett strålande multiplayerspel ännu lite roligare. Tiger Woods PGA Tour 10 får ytterligare en bana för 35 kronor och Midnight Club: Los Angeles samlar allt extramaterial hittills för 90 kronor. Slutligen har Rock Band, Guitar Hero, Rock Band Unplugged och Singstar uppdaterats med nya låtar plus att det har kommit en del betalbakgrunder att använda till din Playstation 3... om du inte hellre laddar ner de hemgjorda teman som finns på internet helt gratis.

Fullständig profil 1 516 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.