Skip to main content
Gamereactor Nyheter Assassin's Creed II
Nyheter

Ubisoft om Assassin's Creed 3

Kvinnlig mördare i andra världskriget?
Jonas Elfving 14 oktober 2009

Ubisoft-producenten Sébastien Puel har i en intervju med Xbox World 360 talat om framtiden för Assassin's Creed-serien. Del två är som bekant på väg och självklart är fler spel efter det inte en omöjlighet. Till och med 35 stycken.

"I'm often asked if we're doing a third game after Assassin's Creed 2... I mean, we could do 35 of these," berättar Puel.

Dessutom nämner producenten ett intressant upplägg för en tredje del - en kvinnlig lönnmördare i andra världskrigs-miljö. En god idé enligt Puel som poängterar att ekonomierna i England och Frankrike styrdes av kvinnor då männen var ute och krigade.

"So maybe in this context you were a woman in England during WWII. Why not? Nothing prevents us from doing it," berättar Puel.

Fullständig profil 7 183 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.