Jag älskar verkligen Simpsons. För mig slår Matt Groenings gula familj South Park, Family Guy och vilken annan tecknad serie som helst, när som helst. Simpsons i spelformat är dock vanligtvis något jag kan vara utan, och sånär som på Simpsons: Hit & Run kan jag oftast hålla mig för skratt. Simpsons Arcade Game hör lyckligtvis till de bättre Simpsons-spelen, även om det med enkla medel hade kunnat bli ändå mycket bättre.
I stora drag är det ett beat 'em up i samma anda som gamla Double Dragon och Final Fight, vilket råkar vara en favoritgenre för min egen del. Tyvärr saknas multiplayer-funktion och det är nästan halva grejen i ett spel av den här typen. Ensamheten blir påtaglig när man tampas med horder av elaka kostymnissar med öronsnäckor och inte har någon att partner att jävlas med.
Spelkontrollen är välgjord och det går smidigt att slå sin väg fram genom äventyret med ett virtuellt styrdon som fungerar förvånansvärt bra. Det ska väl slås fast att grafiken är närmast häpnadsväckande bra och det ser verkligen ut som att man spelar en Simpsons-episod, vilket gör en hel del för Simpsons-känslan.
Förutom Homers klassiska utrop strösslas det friskt med Simpsons-trivia och varenda figur av rang från serien skymtar förbi. Jag kan ändå inte helt skaka av mig känslan att utvecklarna bara tagit ett befintligt spel i en befintlig genre och bara slängt in Simpsons-konceptet, men när det ändå är kul så bryr jag mig inte riktigt. Jag slår mig fram, hittar bonusvapen som tazers och klubbor och har bitvis riktigt skoj.
Dessutom finns det få saker jag uppskattar så mycket som en lagom knivig och finurlig boss-fight och mötena med bland annat Chief Wiggum och Mayor Quimby fick mig att le från öra till öra. Övriga familjen Simpson finns för övrigt också med som en sorts kraftbonusar där Bart skjuter slangbella från Homers axlar, Marge ger en tilt-kontrollerad spinnförmåga och Lisa dräper allt med sitt hopprep.
Kul så länge det varar, sammanfattar Simpsons Arcade Game väl. När man väl har klarat av spelet finns inget mer att hämta. Lite multiplayer-stöd eller möjlighet att spela som någon annan än Homer hade verkligen inte skadat. Grunderna är dock bra och jag ser redan nu fram emot uppföljaren.
Ytterligare betyg
- Grafik
- 8 / 10
- Ljud
- 7 / 10
- Spelbarhet
- 7 / 10
- Hållbarhet
- 5 / 10