Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

81 procent av svenskarna spelar

Nya speltyper och plattformar orsaken
Jonas Elfving 2 juni 2010

En ny undersökning om spelvanor visar att 81 procent av svenskarna spelar. Det är fler än tidigare och anledningen är bland annat nya typer av spel. Siffrorna kommer från en undersökning av Reflect genomförd under januari med 900 utfrågade, 15-60 år gamla.

- Tidigare var dataspel ett betydligt mer utbrett folknöje i USA jämfört med Sverige. Nu ligger Sverige nästan i nivå med USA, där 83 procent spelar enligt TNS NIP/Newzoo, säger Martin Lindell, analytiker på Dataspelsbranschen.

Könsfördelningen är också relativt jämn. I Sverige svarar 84 procent av männen att de spelar och 78 procent av kvinnorna. Sett till speltyp så föredrar kvinnor pussel (45%) och sociala spel (39%), medan män svarar att de spelar action (71%), racing (41%) och sport (38%).

Alla resultat från undersökningen kan du hitta här.

Fullständig profil 7 183 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.