Skip to main content
Gamereactor Recensioner Shift Extended
Recensioner Shift Extended

Shift Extended

Svart blir vitt, vitt blir svart. I Fishing Cactus PSP Mini-spel Shift Extended måste du ha huvudet på skaft för att klara av farliga pussel- och plattformsbanor. Elfving har jobbat skift och haft det relativt roligt
Jonas Elfving Filmbolag 8 februari 2011

Shift Extended kastar dig rakt in i nivå 1, det går rakt på sak, vilket även jag tänker göra. I detta pussel- och plattformsspel är du en springande, skuttande siluettfigur som ska ta sig till en dörr i slutet av en tvådimensionell bana. Gimmicken består i en svartvit omgivning som med hjälp av ett axelknappstryck, en "shift", vänds upp och ned och förvandlas till sitt färgmässiga negativ.

Din hjälte byter också färg under dessa shifts och kan nu alltså promenera på vad som tidigare var luft, och röra sig genom före detta plattformar. Greppet känns unikt (även om tankarna går till Mario-spelens P-block) och jag gillar hur man gör en simpel tvådimensionell labyrint till något mer avancerat.

Hinder hittar du i form av sylvassa spikar och låsta dörrar, vilka undviks med vältajmade hopp respektive uppletning av nycklar. Här finns också schackrutiga zoner du måste ta dig runt för att nå den hägrande dörren. Första halvan av Shift Extended svischar förbi rätt fort och någon riktig utmaning får du inte förrän i slutet av de 120 banorna. Här börjar hjärnan verkligen arbeta och din spatiala tankeförmåga får sig en workout.

Varje bana pryds med en syrlig textrad och man verkar ha sneglat en hel del på Portal och Glados - banorna är nämligen testkammare och du får exempelvis reda på policyn om att "kvarlevor från försökspersoner återvinns till 100%", och andra inte-så-lugnande upplysningar. En skön och humoristisk ton som ger Shift Extended ett mervärde.

Shift Extended är ett PSP Mini-spel, det kan alltså avnjutas på antingen PSP eller Playstation 3, och grafiken får bedömas därefter. Jag spelade genom spelet på Playstation 3 med en halvdan upplösning som resultat. Designen är dock stilren i sin svartvita enkelhet, och när väl ett färgstänk dyker upp (blodet är rött) är det nästan distraherande.

Musiken är mysig och påminner med sina swing-trummor och blåssektion om ledmotivet till The Pink Panther, men då denna melodi aldrig någonsin ändras i hela spelet finns risken att du kommer att trycka på mute och slå på en Spotify-playlist i stället.

Jag tycker att prislappen på cirka 40 kronor är lite väl saftig för ett spel av den här typen, men det finns betydligt sämre affärer att göra där ute i den nedladdningsbara småspelsdjungeln. Shift Extended kan mycket väl bli ditt livs bästa skiftjobb.

Ytterligare betyg

Grafik
7 / 10
Ljud
6 / 10
Spelbarhet
8 / 10
Hållbarhet
7 / 10
7
Bra av 10 · Gamereactor Sverige
Fördelar Kreativt koncept, många nivåer, humoristiskt
Nackdelar Lite dyrt, samma musik hela tiden, lite väl lätt i början
Nätverksbetyg Genomsnitt över 2 Gamereactor-utgåvor
7,5 spridning 7–8
Gamereactor Sverige 7
Gamereactor Suomi 8
Fullständig profil 7 183 publicerade artiklar
7
Bra Nätverksbetyg över 2 utgåvor
Fakta om spelet
Utvecklare Fishing Cactus
Utgivare Zallag
Premiär 19 januari 2011
Testat på Multi
Genre Puzzle
Plattformar
PSP PS3 PSN
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.