Ja, det finns faktiskt nytt att skriva om GT4 fortfarande. Spelet är fullkomligen smockfyllt med innehåll (trots dråpslaget med borttaget online-läge), och de senaste tillskotten är B-spec och Photo mode.
I B-spec, eller Director mode även kallat, får man det unika (tvekasamma?) nöjet att inte styra bilen. Istället ger man sin AI-förare instruktioner om hur han ska köra i en tävling. Om detta är kul återstår att se. Men Sony kallar läget för ett "racing RPG".
Photo mode känner vi redan till, och det är precis som det låter. Ta bilder på din bil under ett race ur alla tänkbara vinklar. Man kan göra lite olika saker som att zooma eller ge en motion blur-effekt på bilden om man så vill. Nytt är dock att man kan skriva ut bilderna med en tillhörande USB-skrivare som säljes separat.
Förövrigt så bekräftar Polyphony att runt 650 bilar kommer finnas med från 80 olika tillverkare och att både antalet banor och licenstest kommer att ha utökas massivt.
Sony har skickat ut ett ton nya bilder som ni kan se nedan. Spelet släpps den 17:e december.