Nintendo har utannonserat en rejäl prissänkning för Nintendo 3DS. Från den 11 augusti sänks priset från 25 000 till 15 000 yen i Japan, och i Nordamerika blir det nya priset 170 dollar. Prissänkningen når oss i Europa i september, men Nintendo poängterar att sänkningen kommer att bli annorlunda i omfattning jämfört med den japanska.
Man sänker priset för att "...skapa momentum för Nintendo 3DS och accelerera dess marknadspenetration mot slutet av försäljningssäsongen i år, då mjukvaruutbudet kommer att berikas", enligt Nintendo.
Prissänkningen av Nintendo 3DS sker bara fem månader efter konsolens release i Japan.
De som redan köpt Nintendo 3DS kanske känner sig snuvade av prissänkningen, men de kommer att kompenseras via ett program Nintendo kallar "3DS Ambassadors". Alla som vid minst ett tillfälle besökt E-shop innan den 12 augusti kommer att få 20 nedladdningsbara spel gratis, 10 NES-spel och 10 Gameboy Advance-spel. NES-spelen blir tidsexklusiva för ambassadörerna, GBA-spelen helt exklusiva.
Exakt vilka spel man får välja bland i Europa är ännu oklart.