Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Nya utvecklings-kit till Playstation 4

Rykten om specifikationer och funktioner
Jonas Mäki Editor Sweden 1 november 2012

Om vi ska tro VG247 så har flera spelutvecklare idag fått nya Orbis-kit (sägs vara arbetsnamnet för Playstation 4) för utveckling. Kiten levereras i en vanlig PC-låda, har Blu-ray som lagringsmedia och lär ska finnas i flera utföranden.

Orbis-kiten har mellan 8 och 16 gigabyte RAM. Värt att notera är att debug-enheterna alltid har mer RAM än den färdiga produkten, men visar ändå på en hög ambitionsnivå. Ytterligare nya Orbis-kit sägs ska komma i januari och den slutgiltiga varianten i sommar.

Hårddisken sägs ska ha en standardstorlek på 256 gigabyte, men det är oklart om det handlar om en vanlig mekanisk hårddisk eller en SSD. Målsättningen är enligt utvecklarna att Sony ska undvika bakslag vid lanseringen genom att göra en billig konsol, men att den ändå ska vara kapabel.

Tanken är att Playstation 4 alltid ska vara uppkopplad så man hela tiden ska kunna ladda hem saker och uppdateringar, även när man inte spelar samt att användargränssnittet ska vara helt omgjort.

Premiärvisningen för den nya konsolen lär ska ske på ett event strax före E3 nästa år.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.