Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Smått och gott om Xbox 360

I en nyligen utförd intervju med Jeff Henshaw (executiv producent för Xbox Digital Entertainment) dök det upp en rad nya detaljer och klargöranden över några av funktionerna till Xbox 360. Under bladet i Xbox-menyerna…
Jonas Mäki Editor Sweden 11 juli 2005

I en nyligen utförd intervju med Jeff Henshaw (executiv producent för Xbox Digital Entertainment) dök det upp en rad nya detaljer och klargöranden över några av funktionerna till Xbox 360.

Under bladet i Xbox-menyerna som går under namnet Marketplace ("marknadsplatsen" kommer man att kunna ladda ned demos och filmklipp från från befintliga spel och kommande för att kunna se om spelet är värt pengarna innan man slår till i butiken. Via Marketplace kommer man också att kunna ladda hem nya teman till Xbox-menyerna samt bakgrundsbilder med mera.

Dessa tjänster kommer även att vara tillgängliga för Silver-användare av Xbox Live (gratis för alla som köper Xbox 360). Silver-användare kommer också att få ett eget visitkort där alla spelframgångar man haft (även offline) sparas och gör att andra kan se om du är en vanlig dödlig spelare eller ett superproffs.

Många lär glädjas åt att internationellt betalkort (Mastercard, VISA med flera) inte kommer att behövas för att kunna skaffa Guld-abonnemang denna gång. Microsoft kommer att sälja kort med koder som låter dig spela i en månad, tre månader eller sex månader. Om man säger upp sitt Guld-abonnemang blir man heller inte av med sin Gamertag, utan den får istället Silver-status tills dess att man väljer att uppgradera till Guld nästa gång.

En annan nyhet är systemet för uppgraderingar. Givetvis ska sådant undvikas i största möjliga mån eftersom spel ska vara färdiga när de lanseras. Folk hittar dock alltid sätt att fuska, vilket gör att de behövs. Denna gång ska du som spelare inte ens märka att ditt spel lagas annat än med en liten informationsruta. När du startar ditt spel kollar Xbox 360 automatiskt om det finns något nytt till spelet, fixar till det och låter dig fortsätta som om inget hänt. Att starta om konsolen efter en uppgradering är alltså ett minne blott och förhoppningsvis leder det till mindre fuskande.

Det kommer också att vara möjligt att föra över både musik, film och bilder från din dator till Xbox 360. Wi-Fi eller nätverkskabel är allt som behövs för att komma igång. Det går också att koppla in vilken mp3-spelare som helst (även en PSP) för att få personlig musik i sina spel. Det går också att spela upp sin musik för kompisar, visa sina bilder eller videochatta medan man spelar något enkelt spel och lyssna på musik samtidigt.

Jeff Henshaw räknar med att runt 80% av allt material som finns på Xbox Live ska vara gratis, och som Gamereactor tidigare rapporterat kommer även vanliga spelare att kunna sälja sparfiler, 360-teman eller annat för riktiga pengar till varandra.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.