Tråkiga nyheter. Den alltid lika fenomenale Sir Christopher Lee har dött, 93 år gammal. Det hände i söndags på Chelsea Westminster Hospital i London. Mest känd är han idag för sin tolkning av Saruman både Sagan om ringen och The Hobbit, men det var som Dracula han fick sitt genombrott en gång i tiden.
Utöver en massa filmroller, har Lee också bidragit till att förgylla spelvärlden, bland annat som DiZ / Ansem the Wise i flera Kingdom Hearts-spel och som Lucan D'Lere i Everquest II. Dessutom repriserade han sin roll som Saruman bland annat The Lord of the Rings: The Third Age samt The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth.
Vi vill såklart hylla Lee för sin fenomenala och oefterhärmliga gärning, och tycker att han är mer än väl förtjänt av en fridfull sista vila.
