Kommer ni ihåg tiden då Xbox One hade internetkrav och en så simpel sak som att låna ut ditt spel till en kompis var en process jämförbar med hur diamanter tillverkas? Sony, som hade tagit avstånd från allt sånt trams, lade ut en video som de kallade "Official Playstation Used Games Instructional Video" där Shuhei Yoshida, med Killzone: Shadow Fall i hand, sade: "this is how you share your games on PS4" - varpå han gav spelet till Adam Boyes som tackade för sig.
Detta var givetvis ett kul sätt för Sony att med glimten i ögat ge fingret åt Microsoft. Det var tider det.
Nu vet vi ju att Xbox One aldrig blev den mardröm som den kunde ha blivit. Tvärtom blir konsolen och dess utbud bättre och bättre. En viktig faktor till vad som gör konsolen en bättre konsol är den senaste uppdateringen som Microsoft kallar "New Xbox One Experience", och förutom att göra användargränssnittet betydligt snabbare introducerar uppdateringen bakåtkompatibilitet med utvalda Xbox 360-titlar. Detta är, som bekant, något som Playstation 4 inte har.
I vad som inte kan tolkas som något annat än en fullfjädrad kontring har Microsoft nu lagt upp en liknande video som de kallar "How does Backward Compatibility work on Xbox One?". Nu är det Microsofts tur att peka finger och videon levererar fler än en pik mot Sonys lösning Playstation Now.
