Tidigt förra veckan florerade rykten om att Nintendo Switch skulle ha 4gigabyte RAM, vilket är dubbelt så mycket som Wii U (och hälften av Playstation 4/Xbox One). Det var också en del osäkerhet om detta gällde utvecklingsenheter. men nu verkar nytt ljus ha kastats på saken.
Under söndagen postade nämligen kända Nintendo-insidern Emily Rogers följande på Twitter: Alright. I have some good news. I can confirm that Switch has 4GB of ram in RETAIL units. Not just the dev kits. Double the Wii U's ram.
Det är fortfarande långt ifrån något officiellt såklart, men Rogers har en lång historia av att vara tidigt ute med Nintendo-information. Vi föreslår därför att du strösslar med lite mindre salt än vanligt, och en av orsakerna till det är att hon verkligen sätter sitt namn på spel när hon så självklart slår fast detta. Tar hon fel riskerar det att stå henne dyrt.