Svenska King ligger bakom den enorma mobilsuccén Candy Crush Saga, men nu menar Skatteverket att spelutvecklaren har redovisat alldeles för låga intäkter, skriver DN.se. Mellan åren 2013 och 2015 har de rapporterat ett för lågt resultat i deras svenska bolag och istället skyfflat iväg en del av inkomsterna till Midasplayer - som är deras koncern i Malta.
Midasplayer/King krävs därför på 590 miljoner kronor plus skattetillägg och såhär säger Roberth Glansberg (specialist på internprissättning på Skatteverket):
"Vi har utgått från vad de olika delarna i koncernen bidragit med och kommit fram till att Malta fått en för stor del av beskattningsunderlaget."
Det är just nu oklart vem som får ta smällen men det kan bli så att notan i slutändan hamnar hos Kings nya ägare Activision Blizzard. Vem som får ta kostnaden avgörs av hur avtalen mellan köparen och säljaren ser ut.