Efter de stora framgångar som Relic och THQ har skördat med Warhammer 40.000: Dawn of War så är det kanske inte så underligt att man nu jobbar för fullt med den andra delen av Warhammeruniversumet - den som utspelar sig i en mer traditionell fantasyvärld. Den här gången är det tyvärr inte Relic som står för utvecklandet, synd tycker jag då Dawn of War är ett av de absolut bästa realtidsstrategispel som släppts på senare år. Nu ska man kanske inte döma ut Black Hole och deras kommande Warhammerspel. Relic arbetar ju för fullt med att ge oss strategitörstande det mycket lovande Company of Heroes.
Nåväl, Brädspelet Warhammer: Fantasy Battles det andra brädspelsystemet i Warhammerserien. Det är dock den futuristiska Warhammer: 40.000 som fått flest brädspelare att måla tennsoldater in på småtimmarna. Warhammer: Mark of Chaos utspelar sig i en traditionell fantasyvärld. Precis som i 40.000-universumet är detta en värld som plågas svårt av våld och ständiga krig. De olika fraktionerna krigar ständigt och här finns det absolut inga lyckliga slut, bara en ärofull död.
På samma sätt som i till exempel Rome: Total War har man här fokuserat på strider och enbart strider. Man kan inte bygga någon bas eller samla resurspoäng. Genom att ta och hålla vissa strategiska punkter och platser får man poäng som man kan "köpa" nya enheter för. Något som helt klart låter som en bra idé i ett speluniversum där konstruktion och långsiktigt samhällsbyggande inte låter som något högprioriterat.
Spelet innehåller fyra olika raser som slåss på det onda eller det godas sida. The Empire är den sista spillran av "vanligt folk" som slåss mot ondskan. Lång tid av nötande strider har gjort dem cyniska och tuffa. De slåss med medeltida enheter och förlitar sig på svärd, yxor och hederligt svartkrut. Kavallerienheterna är också mycket fruktade på grund av sin snabbhet och sin styrka. Med hjälp av kanoner kan imperiets styrkor slå ut anfallande enheter långt innan de kan göra skada på huvudstyrkan.
High Elves är den andra rasen som slåss på den godas sida. Dessa gracila varelser kan man välja att spela ungefär halvvägs in i huvudkampanjen. Black Hole har ännu så länge inte lämnat ut någon information om dessa mystiska varelser, men en god gissning är att de mer eller mindre kommer att spelas som traditionella, goda alver.
Chaos är fallna människor som numer tillbedjer onda gudar. Dessa korrupta varelser är Imperiets naturliga fiender och helt galna. Deras enheter förändras under kampanjens gång och blir bara mer och mer skräckinjagande. Ni som spelat Dawn of War kan tänka er Chaos Space Marines, det här är samma skrot och korn.
Den sista rasen i spelet är Skaven. Det här är ett råttliknande folk som slåss tillsammans med Chaos. De är kanske inte de mest sofistikerade krigsmaskiner som slagfältet skådat, men de anfaller alltid i stort antal. Det luriga med de här ondskefulla gnagarna är att om de är många så är de svåra att knäcka. Lyckas man spräcka några enheter så tappar de snabbt stridsmoralen och är lättare att slå.
Jag kan själv tycka att de olika raserna mer eller mindre är exakt de samma som är med i Warhammer: 40.000. De har liknande svagheter och styrkor som sina futuristiska motparter, men det är kanske en del av grejen med Warhammeruniversumet.
Själva upplägget är ganska likt Rome: Total War. Det vill säga att när det är strid så är det strid och inget annat. Man kommer inte att kunna ha tiotusentals enheter som i Rome, men det kan man i ärlighetens namn inte i brädspelet heller. När man inte kontrollerar enskilda enheter på slagfältet så kontrollerar man sina styrkor på en större karta. Det är här man tar alla strategiska beslut. "Ska jag förstärka den här borgen med några enheter, eller ska jag anfalla det där området med allt jag har?" Det här är lite av en trend i realtidsstrategin just nu. En mer förenklad resurshantering och mer övergripande strategiska element. Titta på Slaget om Midgård 2, Empires at War och Rome: Total war. Namco Bandai räknar med att kunna släppa spelet till hösten och innan dess dyker det förmodligen upp på E3-mässan. Vi återkommer.