Nya Nintendo Switch-enheter har troligen inte ha den japanska LCD-skärm de initialt levererades med, utan en tillverkad i Taiwan. Det är Nikkei Techon som rapporterar om saken, och via Resetera får vi veta att Japan Display Inc tidigare varit ensamma tillverkare, men att de helt enkelt inte har nog kapacitet att få fram tillräckligt.
Därför har Nintendo skaffat nya partners, nämligen Innolux och AU Optronics (ägda av Acer). Innolux tillverkade flest skärmar under 2017, vilket du kan se i grafiken från Nikkei nedan. Att Sharp är listade beror för övrigt på att de gör skärmarna till Nintendo 2DS/3DS.
Nu finns alltså tre skärmtillverkare till Nintendo Switch. Hittills har vi inte sett några rapporter om någon av dem är märkbart bättre eller sämre på något vis.

