Skip to main content
Gamereactor Nyheter Assassin's Creed Odyssey
Nyheter

Sista frågan och videon i vår Assassin's Creed Odyssey-tävling

Sponsrat innehållFråga 4: Vilken Assassin från hela serien är din absoluta favorit? Fråga 3: Assassin's Creed Odyssey presenteras som ett tvättäkta rollspel. Vad tycker du om ändringen, och bör serien fortsätta i samma riktning?…
Jonas Mäki Editor Sweden 4 oktober 2018

Sponsrat innehåll

Fråga 4: Vilken Assassin från hela serien är din absoluta favorit?

Fråga 3: Assassin's Creed Odyssey presenteras som ett tvättäkta rollspel. Vad tycker du om ändringen, och bör serien fortsätta i samma riktning?

Fråga 2: I spelet kan du spela antingen som Alexios eller Kassandra - vilken av dessa båda väljer du och varför?

Fråga 1: Efter Assassin's Creed Odyssey har serien besökt både Egypten och Grekland - vart ska serien bege sig nästa gång, och varför?

Assassin's Creed Odyssey har som bekant inlett ännu ett episkt kapitel i denna legendariska spelserie. Detta är det hittills största spelet i serien och därför hjälper vi dig nu att få överblick via en serie videos - och ger dig även chansen att vinna ett kanonfint pris.

Totalt handlar det om fyra videos där vi introducerar dig för spelvärlden, alla nya rollspelsmekaniker, historien och karaktärerna samt alla de nya stora expansioner som kommer efter att äventyret släppts. Varje gång vi lägger till en ny video så lägger vi också till en ny fråga och det enda du behöver göra för att ha chansen att vinna är att svara på allt i kommentarsfältet, så kanske det blir du som får priset.

Priset som står på spel är en kombination av tre stycken prylar från spelet. Det är en Broken Spear of Leonidas, en Alexios-figur och en Kassandra-figur - tillsammans utgör de en samling som kommer passa väl i varje Assassin's Creed-fans hem. Bilder kan du kolla in nedan.

Alla fyra videos är nu tillgängliga ovan, så det är bara att säga; "Nothing is true, everything is permitted" och önska er lycka till.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.