Det blåser en ordentlig radioaktiv storm runt Bethesdas nyligen släppta Fallout 76 och radsen ökar för varje dag som går. Inte nog med att spelet som helhet är en besvikelse enligt både spelare och press, nu har även marknadsföringen fått sig en släng och det i och med anklagan om falsk sådan.
När samlarutgåvan visades upp i och med utannonseringen av spelet i fråga, utlovades (bland annat) förutom spelet i en steelbook, även en replika av en T-51-hjälm och en postväska liknande den i spelet. En köpare av samlarutgåvan tog, sedan denne upptäckt att den faktiska väskan man fick inte motsvarade den utlovade, till Twitter för att uppmärksamma detta.
Bethesdas kundtjänst svarade med att beklaga, att tygväskan som visats upp (som senare kom i nylon) var en prototyp och för dyr för att tillverka, samtidigt som de var noga med sin intention: "We aren't planing on doing anything about it."
Som väntat rörde det här upp ännu mer och många gick i taket över Bethesdas otrevliga respons. Detta är något som de såklart gick ut och bad om ursäkt för. Enligt de själva var den som svarade inte direkt anställda av företaget, utan tillfälligt inhyrd:
"The Bethesda Store's Support member is a temporary contract employee and not directly employed by Bethesda or Bethesda Game Studios. We apologize to the customer who took the time to reach out. The support response was incorrect and not in accordance with our conduct policy."
Lång historia kort - kompensationen som missnöjda köpare av samlarutgåvan får - är knappa 500 atoms, spelet egen valuta, att spendera inuti. Ironin i detta är att du kan få en dörr och ett par blommor för den summan. Vilket är knappt en atom av vad samlarutgåvan kostade. Den kostade 200 dollar, strax under 2000 kronor.
Vad tycker du om allt det här?

Det blev alltså en nylonväska istället för en ordentlig tygväska.