Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Wild Arms återvänder

Del fyra i serien på väg
Jesper Karlsson 23 augusti 2006

Den som trodde att Wild Arms-serien hade sjunkt ner i dvala trodde fel, då del nummer fyra i rollspelsserien nu är på väg. Vilda Västern-världen Filigaia håller på att bli invaderad av fiende som kommer från skyarna, något som kräver att spelaren tar kontroll över ett gäng frihetskämpar som får i uppdrag att återupprätta ordning i världen.

Denna gång handlar det mindre om torra ökenstäder med överdrivet starka kontur-streck runt allt och alla, och istället placeras vi en cyberpunk-infulerad Västern-värld med starka inslag av neon och en stor skäppa fantasi. Istället för det vanliga turordningsbaserade stridssystemet, kommer Wild Arms 4 att använda sig av ett system kallat HEX. Karaktärerna står i ett rutsystem och beroende på vilka rutor som finns runt om, får man olika fördelar eller nackdelar i striderna.

Systemet sägs vara utmanande för inbitna veteraner, men samtidigt enkelt att lära för nykomlingar. Wild Arms 4 kommer i oktober och kommer förhoppningsvis att vara lite billigare än många andra spel vid lansering.

Fullständig profil 1 374 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.